baner_1.png

„DZIECKO W HISTORII – MIĘDZY GODNOŚCIĄ A ZNIEWOLENIEM” Wychowanie od Bolesława Chrobrego do współczesności

KATEDRA HISTORII I TEORII WYCHOWANIA
WYDZIAŁU NAUK O EDUKACJI
UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU

ma zaszczyt zaprosić na

IX Ogólnopolską Konferencję Naukową

„DZIECKO W HISTORII – MIĘDZY GODNOŚCIĄ A ZNIEWOLENIEM”

Wychowanie od Bolesława Chrobrego do współczesności

• Dr Marcin Kryński
  • Mgr Agnieszka Gronostajska
  • Mgr Sylwia Romanowska-Jonio

Katedra Historii i Teorii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku w ramach organizowanego cyklu konferencji pt. „Dziecko w historii” zamierza w 2024 roku, upamiętniając 1000-lecie pierwszej polskiej koronacji, podjąć próbę refleksji nad wychowaniem dziecka w kontekście godności i zniewolenia od czasów Bolesława Chrobrego do współczesności. Zamierzamy odwołać się do polskich tradycji oświatowych, które – mamy nadzieję – będą inspiracją do podjęcia dyskusji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością dziecka z uwzględnieniem jego potrzeb i przemian społeczno-kulturowych. Uważamy, że dokonanie przeglądu polskich tradycji w zakresie podmiotowego traktowania dziecka jest pożądane zwłaszcza w dobie transformacji struktur społecznych Europy i rozwijającego się neoliberalizmu. Odwołanie się do wielowiekowych doświadczeń pedagogiki polskiej jest skutecznym sposobem kształtowania własnej tożsamości.

Proponujemy, aby referaty i dyskusje koncentrowały się na potrzebach dziecka w wymiarze:

1. Indywidualnym (ewolucja wychowania na przestrzeni 1000 lat historii Polski, indywidualne potrzeby i możliwości dziecka, psychospołeczny rozwój dziecka, oddziaływanie środowiska naturalnego, wpływ wartości kulturowych i społecznych, prawa dziecka).
  2. Instytucjonalnym (działalność szkół i placówek wychowawczych, w tym instytucje dla dzieci z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, metody oraz formy kształcenia i wychowywania, wyzwania wychowawcze i oblicze zmian społecznych, edukacja zdrowotna, formy opieki nad dzieckiem).
  3. Społecznym (rola dziecka w społeczeństwie, koncepcje pedagogiczne, rozwój teorii wychowania i kształcenia, tradycje wychowawcze, dziecko jako podmiot w myśli filozoficznej, antropologicznej, socjologicznej, filologicznej, psychologicznej; perspektywa polska w kontekście globalnym – rozważenie polskiego doświadczenia wychowawczego w kontekście trendów globalnych i porównanie go z praktykami innych kultur i narodów).

Podana tematyka ma charakter orientacyjny i w niczym nie uszczupla inwencji i pomysłowości uczestników obrad. Mamy nadzieję, że wezmą w niej udział naukowcy i eksperci nauk społecznych, humanistycznych i medycznych. Planujemy zorganizowanie dwudniowej debaty przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych: pedagogiki, psychologii, historii, prawa, socjologii, politologii, teologii, filozofii, medycyny, biologii i innych ekspertów zainteresowanych wskazaną problematyką, co pozwoli na wieloaspektowe i całościowe ujęcie analizowanych kwestii. Przewidujemy udział naukowców afiliowanych do zagranicznych jednostek naukowych m.in. z Anglii, Bułgarii, Belgii, Włoch, Litwy, Ukrainy.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Koszt konferencji wynosi 380 zł (280 zł dla studentów i doktorantów).

Opłata konferencyjna obejmuje: materiały konferencyjne, uroczystą kolację (21 października), obiad (22 października), przerwy na kawę.
Zgłoszenia wraz z abstraktem prosimy nadsyłać do 5 września.

Opłatę konferencyjną należy wnieść do dnia 7 października na rachunek Banku Millennium S.A. o numerze:
IBAN: PL 92 1160 2202 0000 0002 4179 4346 SWIFT: BIGBPLPW
koniecznie z dopiskiem:
Dziecko / Imię i Nazwisko / Uczelnia
(np. Dziecko /Jan Kowalski/Uniwersytet Warszawski)

Zachęcamy do zgłaszania artykułów, które będą opublikowane w monografii po uzyskaniu pozytywnych recenzji. Koszt publikacji
artykułu zostanie podany w późniejszym terminie.

Prosimy, aby artykuł o objętości nieprzekraczającej 30000 znaków był dostarczony do 25 listopada 2024 roku na adres e-mailowy: dzieckowhistorii@uwb.edu.pl. Wymogi edytorskie należy stosować zgonie z procedurą wydawniczą Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku przy zastosowaniu stylu tradycyjnego (oksfordzkiego).

Noclegi: Każdy z uczestników zapewnia sobie nocleg we własnym zakresie.

Propozycje hoteli:

Korespondencję prosimy kierować na adres e-mailowy: dzieckowhistorii@uwb.edu.pl

Serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w konferencji.
Z nadzieją na owocne spotkanie
W imieniu Organizatorów Konferencji
Przewodnicząca Komitetu Naukowego
Prof. dr hab. Elwira Jolanta Kryńska

W tym miejscu znajdą Państwo wszystkie załączniki dotyczące konferencji.

PROGRAM KONFERENCJI 6.53MB [ .pdf ]
PLAKAT 6.09MB [ .pdf ]
Komunikat 3 12.00MB [ .pdf ]
Registration form 180.49KB [ .pdf ]
Registration form 105.87KB [ .docx ]

loga_fundusze_ue__flaga_polski.jpg

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.